Artykuły

System instalacyjny QIK (cz. 1)

b_100_100_16777215_00_images_gallery_system_QIK_1_lead.jpg

System instalacyjny QIK obejmuje elementy pozwalające na wykonanie instalacji wody ciepłej, zimnej oraz instalacji c.o., jak również ogrzewania podłogowego.

Podstawowym elementem tego systemu jest rura wykonana z wysokiej jakości polietylenu (PE) sieciowanego metodą elektronową (Xc). Między warstwami polietylenu znajduje się, trwale z nimi związana, wkładka aluminiowa spawana plazmowo doczołowo. Dostępne średnice to 16, 20, 26, 32, 40, 50, 63.

b_100_100_16777215_00_images_gallery_system_QIK_1_ksztaltki.jpgKolejnym elementem systemu instalacyjnego QIK są kształtki wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest polifluorek winidylenu (PVDF) i tu znajdziemy szczegóły wyróżniające naszą ofertę na rynku instalacyjnym. Tworzywo, jakim jest polifluorek winidylenu (PVDF) wyróżnia się pozytywnie pod wieloma względami. Jednym z nich jest znakomita elastyczność kształtki umożliwiająca jej zginanie do 10° od pierwotnego stanu. Kolejną właściwością PVDF jest brak reakcji chemicznych materiału z różnego rodzaju zaprawami betonowymi. Nie ma potrzeby wykonywania specjalnych izolacji w miejscach styku kształtki z zaprawą betonową, jak w przypadku kształtek mosiężnych nie poddanych specjalnej obróbce. Nie oznacza to, że instalacji wykonanej z rury wielowarstwowej oraz kształtek PVDF nie powinno się izolować termicznie (by zmniejszyć straty cieplne) lub umieszczać w rurach osłonowych zwanych „peszlem” (w celu wyeliminowania uszkodzeń mechanicznych przed zalaniem ich w posadzce oraz umożliwienia kompensacji wydłużeń liniowych rury). PVD jest odporny na korozję. Posiada wyjątkowo gładkie ścianki, dzięki czemu złączka jest odporna na powstawanie osadów. Dodatkowo, instalacja wykonana z kształtek opartych na polifluorku winidylenu wywołuje mniej hałasu. Polifluorek winidylenu nie zanieczyszcza wody. W naszej ofercie znajdziecie Państwo kształtki w rozmiarach od 16 mm do 63 mm i figurach pozwalających na wykonanie instalacji w tym systemie we wszystkich rodzajach budynków wymagających zaopatrzenia ich w zimną, jak i ciepłą wodę użytkową.

b_100_100_16777215_00_images_gallery_system_QIK_1_magistrala.jpgNastępnym elementem systemu instalacyjnego QIK są rozdzielacze wykonane z rury mosiężnej bezołowiowej w gatunku M63. Z tego gatunku mosiądzu nie wydzielają się tlenki ołowiu szkodliwe dla zdrowia użytkowników, jak i instalacji. Otwory pod łączniki w belkach wykonane są unikatową metodą polegającą na wypiętrzaniu rodzimego materiału rury na zewnątrz i do wewnątrz. Ma to na celu zwiększenie długości gwintu do sześciu zwojów i zapewnienie niezawodnego połączenia elementów. Wszelkie uszczelnienia w rozdzielaczu wykonane są z gumy EPDM 70. Wykonanie rozdzielacza w taki sposób zapewnia użytkownikowi wysoką niezawodność instalacji, jak i bezpieczeństwo jej użytkowania w każdej sytuacji. Wszystkie wyżej wymienione elementy systemu posiadają odpowiednie aprobaty techniczne oraz wymagane atesty PZH. Uzupełnieniem ofert są szafki instalacyjne nadtynkowe i podtynkowe pokryte powłoką lakierniczą. W ofercie systemu instalacyjnego QIK znajduje się również styropian z folią aluminiową, na której znajdują się linie siatki ułatwiające układanie pętli ogrzewania podłogowego. Wartymi uwagi są lutowane i skręcane wymienniki ciepła, które mogą osiągnąć moc 2 MW. Pełną ofertę wymienników znajdziecie Państwo na stronach www.qik.pl, jak również w drukowanym cenniku, wydanie z czerwca 2009. b_100_100_16777215_00_images_gallery_system_QIK_1_szafka.jpg

Robert Stencel

Instal-Konsorcjum Sp. z o.o.

www.qik.pl